PAX East, czyli jedna z najbardziej znanych imprez dotycząca gier rozpoczęła się w dniu wczorajszym. Na jednym z pierwszych paneli poświęconym przyszłości rynku MMORPG wystąpiło kilka osób związanych z grami o których się mówi, czyli Elders Scroll, Wildstar, Neverwinter czy EverQuest Next.

eq2next2Osobą z ramienia SOE, która uczestniczyła w dyskusji na tym panelu był nikt inny jak Dave „SmokeJumper” Georgeson, który jest osoba nadzorująca wszystkie tytuły EverQuest, w tym tajemniczy EverQuest Next.

httpv://www.youtube.com/watch?v=3aI5CRaQvEg

Kilka ukrytych odpowiedzi dotyczących prawdopodobnie EQ Next było interesujących.

Z pewnością możemy się spodziewać w przyszłości większej ilości „player generated content„. Rzeczy tworzone przez graczy, a nie osoby pracujące u producenta gry, są przyszłością MMO wg słów Georgesona. To mnie akurat wcale nie dziwi. Zważywszy na to, że Everquest 2 jest poligonem doświadczalnym SOE i już teraz w grze mamy dostępne nie tylko rzeczy projektowane przez zewnętrznych artystów, ale i instancje tworzone przez graczy za pomocą narzędzia Dunegon Maker.

Kolejnym testowanym w EQ2 pomysłem, który z pewnością zobaczymy w EQ Next, jest SOEmote, czyli możliwość uzewnętrzniania  emocji za pomocą kamery internetowej na twarzy naszej postaci. Jest to kolejny mechanizm obok PhysX czy Steroscopic 3D bedący efektem ścisłej współpracy z firmą Nvidia. Czy efekty te będą mieć zastosowanie w EQ Next? Nie wiem. Być może tak jesli chodzi o wybuchy, czy też efekty środowiskowe. Ale bardzo prawdopodobne wydaje się rozwinięcie współpracy przy udoskonaleniu SOEmote, szczególnie zważywszy na to jakie możliwości swoich kart graficznych przedstawiła niedawno ta firma.

Na pytanie jednego z graczy dlaczego więcej gier MMO nie pozwala na levelowanie każdej klasy na jednej postaci, tak jak to jest w Final Fantasy XI, Smokejumper uśmiechnął się od ucha do ucha i odpowiedział: „To dobre pytanie. A co jeśli już nigdy nie musielibyście tego robić po raz drugi?”.

Po panelu na podobne pytanie zadane poprzez Twitter, Smokejumper odpowiedział: „Nie zaprzeczę, nie potwierdzę, poczekajcie do sierpnia.

A więc jak myślicie? Nie będzie 24 klas jak w EQ2 ale jedna postać, która będzie mogła dowolnie zmieniać zwoje zdolności coś podobnego do tego co funkcjonuje w Rift? Czyżby jest to sugestia do tego, że Everquest 3 będzie grą całkowicie bezklasową? Przynajmniej ja to tak rozumiem – patrząc na Planetside 2 jakoś im się to udało zrobić. Owszem Everquest jest delikatnie mówiąc inna grą o innej filozofii i mechanice, ale wcale się nie zdziwię jak wymyślą coś nowego…

Poprzedni artykuł[EQ2] Player Studio Houses
Następny artykuł[PS2] Refundacja Cert punktów
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
cymba

Dzeki za artykul ! No ja mam odpowiedzie: bedzie tylko 1 classa i wezli najlepsa z eq2: ranger !

Dok

Nie dziwie się systemu EQ2 już praktycznie nie uświadczysz w nowoczesnych grach …jest albo system z gothica albo pseudoklasy które dają tylko odpowiednie bonusy do stylu gry.