W lutowym raporcie dla inwestorów studia Funcom, ujawniono, że firma ta planuje ponowna premierę ich do niedawna flagowego MMORPGThe Secret World, i od tego czasu fani z niecierpliwością oczekiwali na kolejne informacje. 

Cóż, od dzisiaj wiadomo, że jeszcze tej wiosny The Secret World zmieni nazwę na Secret World Legends [oficjalna strona] –  grę RPG we współdzielonym świecie.

Tytuł ten dostępny będzie jedynie poprzez Steam i gracze uzyskają dostęp do ponad 100 godzin fabuły oraz wieloma zaktualizowanymi systemami. W oficjalnym komunikacie podano iż Secret Worlds Legends dostanie ulepszone systemy walki i progresji postaci, a także odświeżoną oprawę graficzną, w postaci nowych animacji, modeli postaci, efektów i oświetlenia. A do tego wszystkiego tytuł ten będzie całkowicie darmowy i każdy chętny będzie mógł zalogować się do gry oraz odkrywać istniejące tam tajemnice.

A jak zmiana ta wpłynie na obecnych graczy The Secret World? Zacznijmy od tego, że serwery The Secret World pozostaną nietknięte, ale do gry tej nie będzie można zalogować się korzystając ze Steam. Jeśli ktoś tak robił, i z racji tego, że tytuł ten bez wcześniejszych zapowiedzi, zniknął w dzisiaj ze Steam, należy zarejestrować się oraz ściągnąć klienta tej gry.

Jeśli chodzi o progresję postaci, to zostanie ona zachowana. Tak naprawdę The Secret World i Secret World Legends będą oddzielnymi tytułami, posiadającymi odrębne launchery i serwery. Tak naprawdę, to grać będzie można w oba tytuły jednocześnie.

Osobom, które chciałyby wypróbować odświeżony tytuł i nie chcą zostawiać swoich ciężko zdobytych rzeczy, studio Funcom zaoferuje darmowy transfer jednej postaci z TSW na serwery Secret World Legends, który obejmie takie rzeczy jak mounty, pety i inne artykuły kosmetyczne. Transfer ten nie będzie jednak obejmował progresji postaci, z racji tego, że w nowym tytule wszyscy gracze zaczną przygodę od początku. A jeśli gracz ma opłaconą subskrypcję w The Secret World, to będzie mógł ją skopiować do Secret World Legends i otrzyma wiele atrakcyjnych bonusów.

Obecni gracze The Secret World otrzymają także możliwość zarezerwowania nazwy postaci w Secret World Legends. Zanim jednak funkcja ta zostanie udostępniona, to już 5 kwietnia, wszystkie postacie które nie logowały sie do gry przez ostatnie sześć miesięcy zostaną zarchiwizowane, a ich nazwy uwolnione. Po tej dacie, gracze The Secret World mogą stworzyć nową postać z uwolniona nazwą, lub po prostu zarezerwować nazwę istniejącej już postaci. Trzeba pamiętać o jednym – gracze będą mogli zarezerwować nazwę dla postaci Secret World Legends tylko jeśli posiadają postac o takim nicku w TSW.

Brzmi niby wspaniale, jest jednak kilka „ALE…”

Zacznijmy od określenia „RPG we współdzielonym świecie” – znikły takie określenia jak MMO i MMORPG. Tak naprawdę, to można domyślać się, iż studio Funcom zmieniło podejście do rozgrywki w przypadku Secret World Legends. Wydaje mi się, że cała kampania fabularna została przerobiona w taki sposób aby można ją ukończyć w pojedynkę, a do tego udostępniony zostanie tryb wieloosobowy, ale nie będzie to już na skalę MMORPG.

Z jednej strony to dobra wiadomość, bo jak wielokrotnie podkreślałam – żaden inny tytuł MMO na rynku, nie ma tak rozbudowanych i wspaniałych opowieści, jakie są obecne w The Secret World. Z drugiej strony to nie wiadomo czego się spodziewać – czy w nowej grze wszystkie NPC znajdą się w jednym miejscu? Czy misje będą takie same jak obecnie, czy też znacznie łatwiejsze? Czy będziemy mogli wybrać wersję multiplayer lub singleplayer dla misji?

Kolejna rzecz – w komunikacie prasowym podano, iż gracze Secret World Legends spodziewać się mogą znacznych zmiany  systemie walki i progresji postaci. Co to może znaczyć? Czy nadal będziemy mieć dostęp do Koła Umiejetności? W jaki sposób zmieniono ten system i jak zmiana ta wpłynie na rozgrywkę?

To co jednak najbardziej mnie martwi, to brak informacji o kolejnych aktualizacjach do The Secret World. Owszem, studio Funcom potwierdziło, że serwery pozostaną nietknięte, ale jedyne aktualizacje i nowe zawartości jakie zostały wymienione dotyczą nowej wersji – Secret World Legends. Przy tak wielu zapowiedzianych zmianach systemowych w grze, trudno mi to sobie wyobrazić, iż projektanci będą tworzyć zawartość dla obu tytułów. Nie wiem, czy będzie to po prostu opłacalne.

No cóż, miejmy nadzieję, że kolejne informacje wyjaśnią te wątpliwości.

Co myślicie o tym pomyśle studia Funcom? Zagracie?

Powiem Wam od razu, że jeśli do tej pory nie graliście w The Secret World z racji tego, iż tytuł ten trzeba było zakupić, to jeśli lubicie rozwiązywać zagadki, darmowa wersja może przypaść Wam do gustu 🙂

FAQ

 • Czym jest Secret World Legends

To odnowiona wersja The Secret World (TSW), która dostepna będzie jako RPG we współdzielonym świecie z odnowioną walka, ulepszoną grafiką oraz nowym systemem progresji postaci, a także przepływem misji, a do tego będzie darmowa.

 • Dlaczego decydujecie się na powtórna premierę?

Krótko mówiąc, jesteśmy niezwykle dumni z tego w jaki sposób rozwinął się The Secret World pod względem głębi opowieści i usuwając konieczność zakupienia gry jesteśmy gotowi, aby więcej graczy mogło tego w pełni doświadczyć tych przygód. Jest to także dogodny moment aby uaktualnić ten wibrujący świat, do formatu dzisiejszych gier RPG poprzez zmiany w rozgrywce, progresji, a także strukturze gry, co powinno być bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem.

 • W jaki sposób Secret World Legends różni się od The Secret World?

Jedną z głównych różnic jest to, że gra jest darmowa dla każdego. Ale co równie ważne, Secret World Legends został ulepszony jak na nowoczesnego RPG-s przystało. Dotyczy to przeprojektowanego systemu walki, aby był on bardziej naturalny, bardziej intuicyjne systemy interakcji, oprawę graficzną, poprawę przepływu misji i udoskonalony samouczek.

 • Co macie na myśli przez Free to Play?

Oznacza to, że każdy może ściągnąć i grać Secret World Legends za darmo. Cała zawartość jest dostępna dla wszystkich graczy i nie wymaga subskrypcji, ani zakupienia.

 • Jak mogę grać za darmo?

Kiedy Secret Worlds Legends wystartuje, możecie ściągnąć grę i zagrać w nią korzystając ze Steam.

 • Co jest za darmo?

Cała zawartość gry

 • A co z aktualizacjami? Będą darmowe?

Cała nowa zawartość będzie darmowa: przeszła, obecna i przyszła.

 • Czy gra będzie Pay to Win?

Nie. Gracze będą mogli zdobyć wszystko poprzez normalną rozgrywkę bez konieczności wydawania pieniędzy.

 • Czy będzie potrzebna karta kredytowa by móc zagrać?

Nie. Gra jest darmowa. Jesli chcecie zakupić coś w grze poprzez Steam, będziecie mogli użyć w tym celu portfela Steam. Jedynie zakup Aurum i opłacenie statusu Patrona będzie wymagać ważnej formy płatności w momencie dokonywnaia zakupu.

 • Czym jest Aurum i na co mogę go użyć?

Aurum służy do zakupu różnych elementów i usług w Secret World Legends. To obejmuje, ale nie jest ograniczone, do takich rezczy jak: dodatkowe strony na broń, dodatkowe miejsce na ekwipunek, dodatkowe sloty na postacie, artykuły kosmetyczne i wiele więcej.

 • Ile postaci domyślnie mogę mieć na koncie?

Domyślnie, każde konto ma slot na jedną postać. Dodatkowe sloty moga zostać zakupione w grze.

 • Czym jest Exchange?

Exchange pozwala zakupić Aurum od innych graczy za walutę w grze.

 • Czy potrzebuję Steam by zagrać?

Na starcie, Secret World Legends będzie dostępny tylko poprzez Steam. Planujemy dodać niezależną wersję Secret World Legends w przyszłości.

 • Jakie języki wspiera gra?

Secret World Legends dostępny będzie w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

4 KOMENTARZE

 1. Czy to znaczy że po 5 kwietnia stracę swoja postać w TSW jeżeli wcześniej nie zaloguje się do gry? Czy tylko prawo do rezerwacji imienia?

  • Powiem uczciwie, że jest to napisane tak, że nie wiem. Mogę zgadywać, że chodzi o to, iż postać zostanie, ale ktoś będzie mógł zarezerwować sobie nazwe w SWL? Z drugiej strony pisza, że trzeba miec postac o tej nazwie w TSW by móc uruchomic rezerwację. Nie wiem – nie będą zgadywać, ale ja na wszelki wypadek się zaloguję 😀

  • Jeżeli do 5tego kwietnia się nie zalogujesz, nazwa Twojej postaci nie zostanie zarezerwowana w SWL. Nic nie tracisz.

Comments are closed.