Małe, bo tylko sześcioosobowe, studio a2z Interactive tworzy bardzo ciekawie zapowiadający się survival z elementami sandboxa, zatytułowany Survive the Nights [strona oficjalna].

Jak wiele innych gier z tego gatunku, także i akcja tej osadzona została na post-apokaliptycznej wyspie wypełnionej zombiakami oraz innymi groźnymi stworzeniami. To co jednak zdecydowanie odróżnia ten tytuł od innych survivali, to ilość możliwości i unikalnych funkcji do jakich będą mieć dostęp użytkownicy.

Owszem, może i grafika nie wygląda zbyt ciekawie, ale powiedzcie mi, który inny wieloosobowy survival wymaga od graczy dbania nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i o psychiczne?

Zabijanie innych graczy, spożywanie nieświeżego pożywienia, czy też zbyt długie przebywanie wśród zombie – to wszystko powodować będzie, że postać użytkownika zacznie wariować, mieć halucynacje, a koniec końców może i popełnić samobójstwo… Oczywiście są sposoby aby temu zapobiec. I to bardzo proste: wystarczy się zdrowo i regularnie odżywiać.

A jeśli o odżywianiu mowa, to w Survive The Nights zobaczymy interesujący system kaloryczny, dzięki któremu postać wytrzyma bez jedzenia nawet i kilka dni, ale z każdą kolejną godziną będzie coraz bardziej powolna oraz osłabiona. Dodajcie do tego realistyczny system nawodnienia, buffy uzyskiwane przy dobrym odżywianiu oraz możliwość rozchorowania się po zjedzeniu nieświeżego posiłku, i mam nadzieję, że przyciągnęłam Waszą uwagę.

Na mapie o wielkości 64 km kw. znajduje się obecnie ponad 100.000 obiektów, z czego z ponad połową gracze mogą wejść w interakcje – i nie mówię tutaj o rzeczach wytworzonych przez graczy oraz pojawiających się łupach. Ponad 21.000 drzew może zostać ściętych, 400 budynków może zostać zwiedzonych, zabezpieczonych i ufortyfikowanych, kuchenki można wykorzystać do gotowania, a w kominkach rozpalić ogień . Dodajcie do tego pojazdy, w których nie tylko można przewozić znalezione łupy i surowce, ale i mieszkać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Oprócz tego w Survive The Nights znajdziecie rozbudowany system elektryczności, rzemiosła oraz uprawy roślin. Muszę wspomnieć także o pełnym cyklu pogodowym – cieplejszym lecie i chłodniejszej zimie, a także o różnicach w zachowaniu zombie w zależności od pory dnia. O ile za dnia jest w miarę bezpiecznie, to gdy nadchodzi noc, należy pomyśleć o schronieniu.

Jestem pewna, że nie wspomniałam jeszcze wielu innych rzeczach jakie obecne będą w tym tytule, ale i tak uważam, że tytuł ten jest wart Waszej uwagi, szczególnie jeśli lubicie gry survivalowe. Zgodnie ze słowami twórców, jeszcze latem Survive The Nights pojawi się na Steam Early Access. W oczekiwaniu na ten moment, zamieszczam poniżej kilka zwiastun i film prezentujący rozgrywkę.

Nie zniechęcajcie się patrząc na grafikę. Spójrzcie na te wszystkie możliwości, jakie oferować będzie ten tytuł w przeciwieństwie do innych, będących od wielu lat we wczesnym dostępie, survivali.

P.S. Dzięki za info Michał N.